2024. október 25., péntek

fooood


Cickafark blogger írt egy bejegyzést a múltkor a kaja-tervezés, bevásárlás, hűtőben megromlott élelmiszerek témájáról, meg arról, hogy főz valamit, és aztán mégsem kívánja. Már ezer éve szeretnék hozzászólni a témához, ez nekem is nehéz, és sajnos nincsen nálam a megoldás kulcsa, de talán jó, ha beszélünk róla, és biztosan nektek is lesz jó ötletetek. Egyébként pont hallottam a rádióban, hogy megint volt rá kutatás, hogy milyen elképesztő mennyiségű ételt dobnak ki a családok.

Nálunk azért olyan trükkös kitalálni, hogy mit főzzek, mert Barnit az óvodában traumatizálták az étkezéssel, volt olyan óvónője, aki erőltette, hogy megegyen bizonyos dolgokat, nem lehetetett addig felállni, míg tényleg el nem fogyott a tányéron lévő étel, és előfordult a legendás sztori is, hogy összeöntötte a levest a másodikkal a tányérjában, és úgy kellett megennie. A szülei zseniális főztjének hála nagyon szeret enni, de nincsen rá esély, hogy olyasmit, amit ő nem kíván és nem esik neki nagyon-nagyon jól, megegyen, és amit nagyon szeret, azt is maximum kétszer (mondjuk két nap ebédre) egymás után hajlandó megenni. Bármitől képes egy pillanat alatt megundorodni, egy icipici zsírosabb falattól, csonttól, porcogótól, olyan zöldségtől, ami nem ízlik neki, tulajdonképpen bármitől, és ott vége az étkezésnek. Halat nem eszik. Ha éhes, inkább eszik egy szelet csokit, vagy iszik egy joghurtot, mint hogy megmelegítsen egy tányér ételt, egyszerűen le akarja tudni a dolgot, hogy ne kelljen foglalkozni vele. 

Ezért én hiába akarok kísérletezni és mindenféle ismeretlen, zöldséges csodákat elkészíteni, vele sokkal jobban járok, ha olyasmit készítek, ami kicsit sem rizikós és tudom, hogy szereti, vagy legalább megeszi. Ha kívánok valamit, egy indiai curryt például, zöldséges kuszkuszt, ilyesmit, megfőzök magamnak egy kisebb adagot. Ha olyan épp a melója, hogy napközben nem eszik meleget, mert nincs rá ideje vagy lehetősége, akkor szendvicset szokott vinni, én pedig legtöbbször itthon vagyok napközben, így készülök valami meleggel estére. Ez lehet parasztreggeli is (felturbózott tojásrántotta), paradicsomleves, bundáskenyér, héjában sült krumpli vagy melegszendvics, de valami meleg. A mostani projektjében fizetik az ebédjét, közösen rendelnek az irodába mindig máshonnan, így jókat eszik, este meg tök jó egy szendvics is, vagy bármi. Ráadásul Dani is ebédel az oviban, így csak magamra kell gondolnom, de nekem kb bármi jó ebédre, sali, sült zöldség, egy kis adag szusi amit hozok valahonnan, maradék leves. 

Én úgy szoktam tervezni, hogy két adag kaját főzök egy héten (nyilván nem egyszerre), meg mondjuk egy nagy adag levest. Mondjuk borsófőzeléket fasírttal meg töltött paprikát, mindkettőt tudjuk két napig enni, nekem szokott maradni még ebédre. Ha több, mint ami elfogy, amit sokszor már előre látok, azonnal csomagolom és viszem át a szomszédhoz, akinek nem nagyon főz a felesége, és minden falat házi kosztért nagyon hálás. Ha neki sem akarom már odaadni, akkor megy a szomszéd Pötyi kutyának, aki már egyedül van, mert a párját, Dorkát egy hónapja elaltatták, mert nagyon beteg volt szegényke. Mi sokszor kapunk kaját Barni anyukájától, (a héten kaptunk tőle ludas kását, ami tulajdonképpen rizses hús sok borsóval és répával, nagyon szeretjük, meg egy tepsi rakott krumplit), hétvégén meg egyet szoktunk Anyuéknál ebédelni, szóval ez nagy segítség. 



Amikor vásárolni megyek, kitalálom előre, hogy mit akarok főzni, és csak ahhoz válogatok, bár nekünk van az alagsorban mélyhűtőládánk, ott mindig van olyan, amiből tudok főzni mondjuk borsófőzeléket vagy spenótot, ikeás húsgolyókat, sült kolbászt, virslit, natúr szeletet, ilyesmiket. Krumplit, tésztát, rizst stb tartok itthon, de mondjuk zöldséget (kivéve uborkát, paradicsomot, paprikát, hagymát, abból rengeteg fogy) tényleg csak azt és annyit veszek, ami azonnal kell, mert ránk rohad. Így is szokott néha sajnos. Nekem emiatt jobban is működik, hogy mondjuk hetente van egy nagyobb bevásárlás, de pékáruért, meg olyan dolgokért, amik ad-hoc kellenek (mondjuk kitaláljuk, hogy hamburgert eszünk vacsira), elmegyek aznap. 



A reggeli nálunk nagyon fontos, ahogy felkelünk, kb azonnal ülünk le enni, én igyekszem egy szelet teljes kiőrlésű, picit megpirított kenyeret enni felvágottal vagy avokádóval és sok zöldséggel, de van go to reggelim is, és mondjuk heti 4-5x eszem - két szelet finn crisp, vagy wasa kenyér, aminek banánt teszek a tetejére és citromot csöpögtetek rá, mellé kávé mandulatejjel - ez akkor is jólesik, ha nem kívánok semmit. 

ez itt épp a mai reggelim, a barátnőm hozott nekem Amerikából bagel-sót, ami egy mákos, szezámmagos, hagymás, fokhagymás, fűszeres sós keverék, isteni az avokádós pirítósra (meg állítólag mindenre)



ez meg a szokásos go-to banános friss crisp (itt wasa), hű társam gimi óta

Daniról azért nem írok külön, mert vele a legkönnyebb, ő nagyon jól eszik, nem válogatós és ösztönösen az egészséges ennivalókat választja, imádja a zöldségeket például, bármennyi uborkát, paprikát, paradicsomot képes eltűntetni. Van, hogy valami nem ízlik neki, vagy mondjuk kér egy szendvicset de mégsem kívánja, én ezekből sosem csinálok ügyet, szokott kérni helyette egy banánt, vagy rakok elé almaszeleteket, betömi azokat, de akkor sincs semmi, ha reggeli helyett csak egy túró rudit eszik, de ez nagyon ritkán fordul elő, legtöbbször kenyeret/kiflit eszik felvágottal, sok zöldséggel. Neki nem központi kérdés a kaja, de szól, ha éhes, és olyankor jól eszik. Sosem jutalmaztuk édességgel, de tudja, melyik fiókban vannak, bármikor hozzáfér, nagyon ritkán jut eszébe kinyitni és enni mondjuk egy kinder szeletet vagy pár szem gumicukrot (általában én rakok ilyesmit elé mondjuk ebéd után), mi sokkal több édességet eszünk, mint ő. Szoktam neki fánkot vagy fahéjas csigát venni uzsira, van, hogy pucér vagy lekváros tésztát kér, nekem az is oké. Viszont én semmit nem eszem meg, amit meghagy, ezt megfogadtam még az elején, állítólag az anyukák rengeteg felesleges kalóriát visznek be így, meg hát nem vagyok konyhamalac - se zöldséget, se főtt ételt, egyszerűen kidobom. Nálunk soha semmi nyomás nem volt otthon a kajával kapcsolatban, Anya egyszerű de finom dolgokat főzött, de nem volt nagy választék a hűtőben. Ha valamit meghagytam, volt kutyánk, ő örült neki. A kínálatból azt ettem és annyit, ami jólesett, sosem volt olyan, hogy még három falatot meg kell enni. Én a saját gyerekemmel is ezt a vonalat viszem, nekünk eddig működik. Hiszek abban, hogy ha bármi elérhető neki, akkor az nem olyan izgalmas (így vagyok a tévével, mesenézéssel, telefonnal is). 

Nekem amúgy nagyon hullámzik, hogy mennyire vagyok lelkes és kreatív a konyhában, vannak jó heteim, és van, mikor tojok rá és a túlélésre játszom (most pont a kit érdekel, mindent összeeszem időszakom van, meg is vagyok hízva eléggé). Ha nagyon nincsen kedvem mondjuk hétvégén főzni, akkor elmegyünk enni egy finom pizzát valahova vagy hozunk haza kínait, Barni abszolút partner ebben. Egyébként nagyon ritkán járunk étterembe, mióta annyira felmentek az árak, hogy nem érzem egyensúlyban az élményt, meg az árat, amit fizetünk érte. Van közel hozzánk egy étterem, ott szoktunk menüzni néha. 

Amikor Dániában voltam a sulival, ott mesélték a dánok, hogy náluk az ebéd egy teljesen funkcionális dolog, nem élményként tekintenek rá, pedig szuperjó kantin volt a suliban, hanem letudják, visznek egy szendvicset meg mellé zöldségeket otthonról és kész. Ez egy végtelen és iszonyúan intenzív projekt (főleg családanyaként, jeez), ezért  szerintem tök jó, ha néha bűntudat nélkül így állunk hozzá mi is. Az egyetlen dolog, amihez tartom magam, hogy változatosan együnk és amihez lehet, együnk zöldséget. 

Meséljetek ti is!

19 megjegyzés:

  1. Fú, nagyon irigylem azokat, akiknek a szülei normálisan álltak/állnak a kajához :( Nálunk ez egyik oldalon se volt meg (és most sincs), és sajnos mi is nagyobb nyomást helyezünk erre Daninál, mint kellene, hiába, hogy tudjuk (vagy legalábbis én tudom), hogy nem így kéne :(
    Egyébként most járok egy ezzel foglalkozó szakemberhez pont amiatt, mert az utóbbi időben tökre ráfeszültem az étkezésemmel meg a fogyással kapcsolatos témakörre, annyira, hogy már függőséggé vált, ami aztán egy kellemes (not) evészavar-szerűséggé alakult. Remélem, hogy a saját, ezzel kapcsolatos káoszom rendbetétele abban is segíteni fog, hogy Daninál ne okozzak kárt (ezen a területen).

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Sajnálom, elhiszem, hogy ez nagyon nehéz, és főleg nem könnyű egyedül megbirkózni vele, tök jó vagy, hogy szakemberhez fordultál. Engem nagyon érdekel a téma, ha jól esik mesélni róla, akkor írhatnál erről (a blogodon vagy bárhol). De amúgy van bármi probléma Dani evésével?

      Törlés
    2. Tervezek írni róla, majd egy kiegyensúlyozottabb (haha micsoda pun) fázisban.
      Dani evésével szerintem alapból nincs gond, a férjem hozzáállásával inkább, meg bennem is van egy ilyen reflex, hogy "de ezt még meg kell enni, csak utána jön a desszert", meg hogy előbb a "normális" étel, utána a desszert. Magától ő amúgy csomó édességet eszik, és ha hagynánk, reggelire is gumicukrot enne (amúgy esküszöm leszarnám, de 10-kor tízóraiznak a suliban, addig éhen hal). Plusz bennem van egy kajával kényeztetős/jutalmazós késztetés is, aminek igyekszem tudatosan ellenállni, de nem mindig sikerül - az egészséges minták, ugye...

      Törlés
    3. De ez, hogy ha rossz berögződései kezdenek lenni (mindig édességet enne), akkor azt kontrollban tartod (ragaszkodsz hozzá, hogy először rendes kaját egyen), ez teljesen rendben van, nem? Szerintem inkább az lenne a lényeg, hogy ne legyenek nagy érzelmek meg indulatok az egésszel kapcsolatban (ez van, kisfiam, ez az ebéd).

      Törlés
  2. 🙈en sajnos beleestem abba a hibaba, hogy megettem a gyerek maradekait, mert hogy utalok kidobni etelt :((( igy hiztam csaknem 10kgt masfel ev alatt, borzaszto.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Na UGYE? Mondom én. Egyébként ezt nem én találtam ki, egy idősebb barátnőm mondta ezt nekem még jópár évvel ezelőtt és eszembe jutott, mikor gyerekem lett. Rengeteg kaját meghagynak. Ezen amúgy segít kicsit, ha csak nagyon kicsi adagot adsz neki mindig mindenből, pár falatot, ez így vonzóbb is neki (mert állítólag a nagy adag megrémiszti őket, hogy ezt úgysem bírom megenni), ha meg éhes, úgyis kér még.

      Törlés
    2. Szegény anyukám is ebbe csúszott bele, ráadásul apukám rettenet válogatós (megkíván valamit, anyum elkészíti, aztán beleeszik kettőt és otthagyja), és szegény anyum (szerintem már csak frusztrációból is) sokszor utána is eszik. Az ételkidobás nálunk sem ment, a mai napig iszonyat bűntudat van bennem, ha bármit el kell dobnom (de azért dolgozom ezen). A “na még egy falatot”-terrort szerencsére mi a tesóimmal nem kaptuk, csak a nagyszülőktől (“minden szekérre fér még egy villával”, és tsai), és anyum változatos, egészséges házi koszton tartott bennünket — viszont NAGYON erős volt az “evés = jutalom” mentalitás a családomban (főleg olyan formában, hogy nehéz nap végén a vacsoraasztal mellett lazítottunk le együtt, ami ráadásul egy nagyon szép pont volt a napban), és ezt sajna hozom magammal. Pé szokott is panaszkodni, hogy soha nem evett annyit esténként, mint amennyit azóta eszik, hogy velem él. Ezt szerintem állati nehéz átprogramozni, mert annyira mélyen _szeretem_ az emléket! De azért ezen is dolgozom.
      Pár éve nagyon tudatosan igyekszem balanszírozni az evéshez fűződő viszonyom, és szerintem sokat javult a helyzet. Szomorú, hogy sok rossz dolog éppen abból ered, hogy anyum, aki a szeretét mutatta ki azzal, hogy etetett bennünket, ő maga nagyon terhelt viszonyban áll a kajával, gyerekkora óta. (Transzgenerációs sebek, ó jee.) Imád főzni és enni, de rengeteg bűntudatot hordoz ezzel az örömmel kapcsolatban, és nagyon küzd a saját testképével. (A környezete sem segített ezen, az ő generációjuk még simán, nálunk is sokkal keményebben kapta a szégyenítő megjegyzéseket). Szörnyű látni, hogy az anyukád bántja magát azért, ahogy kinéz, miközben neked ő a legdrágább a világon, és pont úgy tökéletes, ahogy van. Így, akaratlanul, is mély nyomot hagyott rajtunk az ő mintája, meg a küzdelmei.
      Én apukám genetikáját örököltem, és nem vagyok vészesen hízásra hajlamos, de szeretnék egészséges és kiegyensúlyozott evő lenni, és a felszín alatt nagyon sokat hadakozok a témával.
      Bocsánat, ez egy bejegyzés lett. 😀
      Long story short: hatalmas példa nekem (többek között), hogy 1. Nem eszel maradékot és 2. ekkora szabadságot adsz Daninak. (Ami gyakorlatilag bizalom abban, hogy tudja, mi a jó neki, és valószínűleg segíteni fogja az önállósága és önbizalma épülését.) Ez hosszú tavon szerintem rengeteg gyümölcsöt (pun intended) hoz majd.

      Törlés
    3. köszi, Dolly! nagyon durva, hogy milyen meghatározó, az élet mennyire sok területét érinti, hogy hogyan állunk állunk a kajához: a párkapcsolatot, a gyerekünk életét, a szüleinkkel való kapcsolat dinamikáját, a szabadidőnket, ez érzelmi életünket stb.. bele sem gondoltam ebbe.

      Törlés
  3. Je suis Barni!! De tényleg, ugyan ezek, az igazából nagyon találó megfogalmazás (bár nem pont így írtad), hogy olyan könnyen undorodom meg bármitől, sokszor nagyon minimális okkal és olyan dolgoktól is, amiket amúgy szeretek. (Pl. ez nálam is van, hogy ha többször kell enni egymás után ugyan abból a főtt ételből, tényleg valami ilyen undorszerű növekszik bennem, akkor is, ha amúgy egy hét múlva megint azt mondanám, hogy imádom azt a kaját.) És igen, amúgy nekem a szüleim kezelték ilyen rettenetesen a kaja-témát.

    Köszi ezt a posztot, inspiráló volt, meg úgy örülök, ha más is rácsatlakozik! :)

    Erről a banános finn crispről már írtál valamikor, fura, de van benne valami, egyszer muszáj kipróbálnom. :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. én köszi, hogy elkezdted a témát, bocsi, hogy elhoztam ide. Barninak, úgy tűnik, egészen sok kaja-lelkitársa van :)

      Törlés
  4. Ez egy óriási téma! Egy teljes blogot érdemelne :). Én nagyon könnyű evő vagyok**, és egészségesen is főzök. Az 'egyetlen' problémám, hogy az édességet én is érzelemszabályozásra használom (nyugtatásként/gyors örömforràsra/a nap végén feszültséglevezetésre), de talán már - remélem - egyre tudatosabb vagyok ezen a téren.

    (** de nem túl kísérletező kedvű, pl. SOSE ennék rovart vagy herezacskót/agyat stb)

    A férjemnek biztos vagyok benne, hogy érzelmi gondjai vannak az evéssel. Ő nagyon hasonlít Barnihoz. Azt is hozzátenném, hogy a leírásodon kívül, még az is jellemző rá, hogy ő utálja, azt, ha egy ételt csak úgy összedobok (ahogy nálunk mindenki főz), ő szinte mindig csak fix, név alapján ismert és recept szerint megfőzött ételeket hajlandó megenni (pl. 'X-be nem lehet Y-t tenni!'). Szerencsére mindig van otthon általa és magának rendelt kaja*/anyukájától kapott étel/vagy pár egyszerű örök megoldás, amit szeret.
    (*ami nagyon egészségtelen és drága, de eddig nekünk még működik). Az évek során annyit kísérleteztem már, hogy éttermi recepteket replikáljak! Kb heti 1x-2x csinálok olyasmit, amit mindketten megeszünk, máskor meg magamnak az óriásira duzzadt repertoárból :).

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. mondjuk KI NEM használja érzelemszabályozásra az édességet, nem? :)

      Törlés
  5. Éppen a héten kezdtem én is maradékmentésbe, de nem úgy, hogy mindent feleszünk ami maradt, hanem húslevesből a sovány húst felszeleteltem, kicsit megpirítottam szalonna zsírjában, könnyű salátát készítettem hozzá és az volt az ebédem. Ezt a banános kenyeret meg most kipróbáltam így este 11-kor, valami isteni :)

    VálaszTörlés
  6. Nálunk úgy történik, hogy a férjem napi egy étkezéssel tökéletesen ellenne, én viszont igénylem a 3x-i étkezést, 8-12-6 órakor. Hétközben melókában tudom is tartani, furaságnak tartanak, de gyakran reggelizem ebédet, a szendvics nem igazán az én világom, valahogy éhes maradok utána. Gyakran sütünk-főzünk, ezekből viszek reggelre. Délben kisétálunk, a belvárosban dolgozom, rengeteg helyről tudunk ebédet lőni, finomak, változatosak. Ha hazaérek legtöbbször csak levesre vágyom vagy valami egészen könnyűre, és akkor itt vagyunk bajban, mert férjemnek sokszor az lesz az első étkezése aznap 😊 Olyan családból származik ő is, ahol a gyerek alig kapott normális kaját, azt is isteníteni kellett, ha szeretted, ha nem. Folyton éhes volt mint én, az első évek a nagyzabálásokról szóltak, végre ehettünk mindent, bármit, és annyit, amennyi csak jólesett. Mostanra csitultunk, és nagyjából tudjuk, hol a határ 😊 Igyekszem egészséges ételeket kitalálni, ma például szombat van, hagymás-cukkinis rántottát sütöttem, paradicsom, paprika, körte volt mellé, tea és kávé. Később zöldséges rizs lesz, valami husi és mártás. Mi is variálunk, mindig marad valami, de sosem ugyanúgy esszük megint, változik a köret, a mártás, a saláta mellé. Édességet ritkán kívánunk, de például a százféle mindenféle gyümölcsökkel turbózott zabpehely mindig siker, vízzel-tejjel főzöm, cukor nélkül és mézet csurgatok rá tálaláskor. Sajnos túlsúlyosak vagyunk, nálam egy hosszantartó betegség okozta, férjemnek a későn és sokat evés, meg mozogni sem mozogtunk persze annyit, amennyit kellene, szóval komoly fogyási kísérletnek nézünk elébe. A jóval kisebb adag kaja és több mozgás mentén gondoltam elindulni, nagyon remélem, hogy le kell cserélni a ruhatárat 😊

    VálaszTörlés
  7. Fú, engem most nagyon szíven talált ez a téma, egyrészt mi is rengeteg ételt kidobunk, egyszerűen képtelen vagyok kis adagokat főzni, aztán meg finnyázunk, de azt találtam ki, hogy innentől elviszem a maradékot valamelyik ételmentő ládába, sajnos mindig van rá igény.
    Az étkezési zavarokról meg ne is beszéljünk, sosem írtam még le, de kisgyerek korom óta minden poklát megjártam, a kislányom is csak háromféle ételt eszik meg, na erről is regényt lehetne írni, mi mindent megjártunk már.

    Mici

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. sajnálom, Mici, ez nagyon nehéz lehet! ❤️ Mesélhetnél erről! amúgy annyi ilyen sztori van szerintem...

      Törlés
  8. Mi nagyon furcsán eszünk. Ha akartok szörnyülködni elmondom :)) Kb 80% hús, tojás és tejtermék, a többi kevéske zöldség(amit sokszor keserűnek érzek), gyümölcsöt igen ritkán és keveset (mind túl édes), étkezés napi 1 vagy két alkalommal vagy másnap.
    Be szoktunk iktatni böjtöléseket is (24-36-48 óra vagy több), olyankor csak vízet fogyasztunk és elektrolitek vannak pótolva. Minden kaját aznap, frissen készítek el, igen ritka amikor szánt szándékkal 2 napra főzők, max töltött káposztát kívételesen ünnepek körül, mert nem szertem a másnapos kaját. Ha marad, nem dobom ki, de inkább úgy intézem, hogy ne maradjon.
    Próbáltam levákumolni, de akkor is változik az állaga. Néha befér egy kis csoki, bár az is egyre ritkább. Étterembe nem igazán érdemes nekünk menni, legtöb helyen túl sok a köret és túl kevés a hús. A legtöbb kaja abszolút hidegen hagy, az étkezés kimaradása nem okoz többet mint egy "na majd holnap" gondolatot, valahogy elmúlt a függőség ami régebben volt. (Pl. ha bementem egy Lidlbe, fizikailag a rosszullét kerülgetett ha nem vettem egy perecet az illatok miatt). Amennyire lehet kerülöm a szénhidrátokat (kenyér, péksütik, rizs, krumpli) mert ha picit többet fogyasztok belőlük az komoly fájdalmakat okoz pár órával később és mivel mind finomak, meg szeretem őket, nehéz megfelelő adagokat fogyasztani ami mondjuk egy szelet kenyér lenne. No kenyér és téma le van zárva, nekem ez működik a legjobban. Néha rám tör valami hormonzar, olyankor kell az édesség, de aránylag könnyen megúszom 2 kocka csokival. Engem nem lehet semmiféle tortával, sütivel lekenyerezni :)) de baconnal igen! Ja a szénhidrát fogyasztás után kb 2 órával farkas éhes leszek, szóval az se jó érzés, inkább egy flekken, és másnapig nem kell semmi.

    VálaszTörlés